Bali przeciwstawia się na polu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali daje się na polu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Niemal na jakimkolwiek etapu natknąć można się na dowody wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z ciekawymi kwiatami oraz pachnącymi kadzidełkami, małe kapliczki i strzeliste świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki czy swoje mury. Największą świątynią na Bali jest dana u stóp wulkanu Pura Besakih, a zobaczyć warto jeszcze Pura Tanah Lot, wybudowaną na poniesionej w morze skale. Częścią balijskiej tradycji są również wielkie święta – w łańcuchu roku obchodzi się ich blisko dwustu, w terminie ruchów oraz wypraw krajoznawczych trafić wtedy wolno na ciekawe procesje i huczne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Jednego dnia można zatem spoczywać na lekkiej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, i dodatkowego wybrać się na wycieczkę na próg jednego z wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung oraz Gunung Batur, które nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas podróży podziwiać można niesamowite widoki. Wyspa zachwyca także dużymi plantacjami ryżu, kawy, goździków i trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami dodanymi w górzysty krajobraz.

Kiedy lecieć na Bali?

Ponieważ Bali leży w strefie klimatu równikowego, zauważalne są dla niej pory surowe i deszczowe. Pora sucha istnieje od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego wpada na sierpień oraz wrzesień – średnia temperatura waha się następnie w przestrzeniach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają piekielne wiatry. W czasie pory deszczowej (od listopada do marca) stale jest gorąco, w rozwoju dnia dają się jednak przelotne, ale prawdziwe, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako tło zimowego urlopu, przechodząc od własnych styczniowych mrozów.

Planując wyjazd

Jednak przed wyjazdem na Bali nie musimy nasuwać się obowiązkowym szczepieniom, o ustrzec się przed durem brzusznym i wirusowym zapaleniem wątroby typu A także B. Należy wykupić i specjalny pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna konsultacja lekarska na Bali może wyrazić się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki przestrzegające przed komarami, kosmetyk z sporym filtrem oraz mini-apteczkę: środki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie żywieniowe oraz malarię i materiał dezynfekujący i niemało opatrunków.